SIDRUNISAIAD 25tk (1984.a.)


Taigen:
650g jahu
1spl suhkrut
1spl võid
3 muna
30g pärmi
kl vett
soola
vormimiseks:
2tl suhkrut
200g võid
2 sidrunit
määrimiseks:
1 muna

Valmista eelkergitusega pärmitaigen. Soojenda piim või vesi ning vala kaussi, lisa pärm ja veidi suhkrut. Sega puulusikaga segades sisse jahu, kuni taigen on hapukoore paksune. Puista taignale õhuke kiht jahu, kata rätiga ja lase soojas kohas 3-4 tundi kerkida.
Aktiivne käärimisprotsess algab 30-40 minuti pärast. Taigna pinnale tekivad ühtlased praod, taigen läheb kummi ja tuleb nõu seinte küljest lahti. Eelkergituse valmidus määratakse taigna välimuse järgi. Käärimisprotsess aeglustub silmnähtavalt ja taigen hakkab alla vajuma. Kerkinud taignale lisa vähese vedelikuga segatud ülejäänud sool ja suhkur ning munad. Lõpuks sega taignasse toasoe või. Taigna temperatuur peab olema 29-32°C.
Lase taignal uuesti kerkida, sütkudes seda kaks korda alla.
 Kerkinud taigen rulli õhukese kihina lauale, ⅔-le sellest määri peale vormimiseks ettenähtud toasoe või kergelt sulatatud või, suhkur ja riivitud sidrunikoore ja sidrunimahla ühtlane segu. Keera taigen kolmeks kokku nii, et seguga määrimata kolmandik läheks määritud kolmandiku peale ja kolmas kolmandik omakorda määrimata, seni vastu lauda olnud taignaosale. Lase 15 minutit jahedas kohas seista. Sis rulli taigen uuesti lahti ristkülikukujuliseks tükiks, lõika sellest terava noaga 2cm laiused ja 15-18 cm pikkused ribad, keera laual kergelt spiraali ja vormi kringliks, rüngaks jne. Lase küpsetusplaadil kerkida, siis määri munaga ja küpseta 210-230°C juures 10 minutit.
Küpsenud sai peab olema nii alt kui pealt ilus pruunikas.

Kommentaarid